Turizimde olağanlaşma 2024 sonrasına kaldı

Delta varyantının ana turizm pazarlarında tesirli olması ile birlikte turizm dalındaki küresel düzgünleşme yavaşlarken, toparlanmanın ipini tüm dünyada iç turizm göğüslüyor. Milletlerarası turist sayısındaki düşüş pandeminin birinci yılı olan 2020’ye nazaran bir ölçü sürat kaybetti. 2021 yılının birinci 5 ayında milletlerarası seyahat sayısı pandemi öncesi olan 2019 yılına nazaran yüzde 85’lik düşüş gösterdi. Bu oran 2020 ile kıyaslandığında ise yüzde 65 olarak ölçüldü. Milletlerarası seyahat sayısı ise yılın birinci 5 ayında 2019’a nazaran 460 milyonluk düşüş gösterdi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) mayıs ayı barometre araştırması sonuçlarına nazaran mayıs ayındaki küçük artışa karşın, Covid-19 varyantlarının ortaya çıkması ve kısıtlamaların devam etmesi, memleketler arası seyahatin toparlanma sürecini de uzattı. Yapılan ankette kesimin yüzde 49’u turizmde pandemi öncesinde dönüşün 2024 sonrası yaşanabileceğini açıklarken, 2023’te olağanlaşma bekleyeler ise yüzde 36 oldu.

İÇERİDE TALEP GÜÇLÜ

Yayınlanan araştırmaya nazaran gelecek yıl için toparlanma bekleyenlerin oranı ise yüzde 14’te kaldı. Amerika’daki turizm iştirakçilerinin yüzde 56’sı ise kesimin toparlanmasının 2024 ve sonrasına katılacağını belirtti. Açıklamada özelikle ana turizm bölgelerinde toparlanmanın iç turizm ile birlikte hızlanacağına işaret edildi. Barometre sonuçlarında Çin ve Rusya’daki yurt içi hava koltuk kapasitesinin şimdiden kriz öncesi düzeyleri aştığına işaret edilirken ABD’de de güçlü bir toparlanma gözlendiği kaydedildi. UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, aşı programlarındaki hızlanma ile kısıtlamaların uyumu ve dijital araçların turizm kesimindeki toparlanma üzerinde kritik değere sahip olduğunu aktardı.

Zurab Pololikashvili

Bayram periyodunda büyük hareketlilik

Türkiye yılın birinci 5 ayında 4.4 milyon ziyaretçi ağırlarken, bunun 3.6 milyonunu yabancı ziyaretçiler oluşturdu. 2021 yılının Ocak-Mayıs periyodunda Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı bir evvelki yıla nazaran yüzde 14.2’lik bir düşüş kaydetti. Yılın birinci 5 ayında Rusya 571 bin turist ile birinci sırada yer alırken, Ukrayna 423 bin turist ile ikinci sırada yer aldı. Evvelki yıllarda pazar başkanı olan Almanya ise 280 bin turistte kalırken, yılın birinci 5 ayında uçuş yasakları ve hudut kısıtlamalarının tesiri oldu. Haziran ayındaki olağanlaşma ile birlikte kesimde hareketlenme de başladı. Tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de dönem yerli turist ile açılırken bilhassa bayram devrindeki uzun tatilin de tesiri ile büyük bir hareketlilik yaşandı. Yetkililer bayram devri boyunca 10 milyon kişinin seyahat etmesini beklerken 1 milyon kişinin de kıyılarda tatile çıktığı belirtiliyor.

En büyük kayıp Asya’da

Raporda yılın kalan devrine ait değerlendirmelerde virüsün Delta varyantına ait artan telaşlara işaret edilirken, birçok ülkenin kısıtlayıcı tedbirleri yine uygulamaya koyulduğuna dikkat çekildi. Yılın birinci 5 ayında ise en büyük seyahat kaybı yüzde 95 ile Asya Pasifik Bölgesi’nde yaşanırken, Avrupa’daki kayıp yüzde 85, Amerika’da ise yüzde 75 olarak gerçekleşti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Turizimde olağanlaşma 2024 sonrasına kaldı için yorumda bulun

    Turizimde olağanlaşma 2024 sonrasına kaldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Turizimde olağanlaşma 2024 sonrasına kaldı için ilk yorumu yapabilirsin.