Covid’den kurtulanlar kabusu yaşıyor: Kara mantar süratle yayılıyor

2019’un son günlerinde Çin’de başlayan corona virüsü mutasyona uğrayarak bütün dünyada yayılmaya devam ederken, milletlerarası kamuoyunu tasaya düşüren yeni bir salgın ortaya çıktı.

ÖLDÜRÜCÜLÜĞÜ YÜZDE 50

Corona virüsü salgınının merkez üslerinden biri haline gelen Hindistan’da Covid-19’dan kurtulanlar artık de kara mantar (mukormikoza) hastalığıyla gayret ediyor. Ülke genelinde 45.000’den fazla beşere bulaşan kara mantarla gayret edenlerin yüzde 85’inin Covid-19’u atlatan şahıslar olduğu açıklandı.

Bir ciğer enfeksiyonu olan kara mantar hastalığından 4.300 kişinin öldüğü de belirtildi. ABD merkezli medya kuruluşu CNN, kara mantar felaketiyle boğuşan Hindistan’da yaşananları aktardı. Corona virüsü sebebiyle bağışıklığı düşen bireylerde görülen kara mantar hastalığının mevt oranının yüzde 50 düzeyinde olduğunu aktardı.

BİRÇOK ÜLKEDE TESPİT EDİLDİ

Yüzde oluşan kara mantar lekelerine, görme kaybına ve mevte sebep olan hastalıktan kurtulmak için birçok hastanın gözü bile alınabiliyor. Resmi bilgilere nazaran Hindistan’ın yanı sıra Nepal, Afganistan, Mısır ve Umman’da da bu hastalık görüldü.

Bilhassa şeker hastalarının bu hastalığa yakalanma riskinin yüksek olduğu belirtilirken CNN’e konuşan Srinivas isimli bir adam yaşadıklarını anlattı. Soyadını söyleyemeyen adam, “Covid-19’u atlattıktan sonra rahatladım. En kötüsünün Covid-19 olduğunu düşündüm. Ancak sonra sol gözüme bir ağrı girdi. Gözümü bile açamadım, acı çok yüksekti. Daha sonraki günlerde gözümden ve burnumdan kan akmaya başladı. Hastaneye gittim ve enfekte olmuş dokuları ve modülleri aldılar” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Covid’den kurtulanlar kabusu yaşıyor: Kara mantar süratle yayılıyor için yorumda bulun

    Covid’den kurtulanlar kabusu yaşıyor: Kara mantar süratle yayılıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Covid’den kurtulanlar kabusu yaşıyor: Kara mantar süratle yayılıyor için ilk yorumu yapabilirsin.