‘Cep’te geçirdiğimiz vakit yüzde 40 arttı

Yapılan son araştırmaya nazaran son iki yılda Türklerin cep telefonu aplikasyonlarını kullanmaya harcadıkları mühlet yüzde 40 arttı. Bu artışla Türkiye, Rusya’dan sonra cep kullanımında en fazla artış olan ikinci ülke oldu. Rusların cep telefonu kullanma mühleti son iki yılda yüzde 45 arttı.

BREZİLYALILAR 1’İNCİ

App Annie Intelligence isimli danışmanlık firmasının yaptığı araştırmaya nazaran dünyada cep telefoundaki twitter, instagram üzere aplikasyonlarda en çok vakit harcayanlar Brezilyalılar. Brezilyalılar günde 5 saatten fazlasını cep telefonlarına bakarak harcıyor. Sıralamada Türkiye globalde 6’ncı sırada yer alıyor. Türkiye’de beşerler ortalama günlük 4.5 saatlerini cep telefonundaki aplikasyonları kullanmaya harcıyor. Türkiye’nin listede birinci sıralarda işsizlik oranlarının çok yüksek olduğu Endonezya, Hindistan, Meksika üzere ülkelerle tıpkı paralelde olması dikkat çekiyor.

DİJİTAL DETOKS KOŞUL

Yapılan bir öteki araştırma ise akıllı telefonların hayatımızın merkezine yerleştiğini ortaya koydu. Küresel araştırmada iştirakçilerin yüzde 60’ı, haftada en azından birkaç gece uyurken ellerinde cep telefonlarının olduğunu söyledi. HMD Küresel’in 7 bin kişi ile yaptığı araştırmaya nazaran iştirakçilerin yüzde 28’i orta sıra da olsa dijital detoks yapıyor. Uzmanlar, ruh ve vücut sıhhati için bilhassa cep telefonu kullanımının arttığı pandemi sonrası dijital detoks yapmanın çok değerli olduğunu vurguluyor. Günlük cep telefonu kullanım saatlerini sınırlayabilmek için makul saatler telefonu hiç ele almama, yatağa telefonu asla sokmama, iş telefonu ile özel telefonu ayırma, haftasonları ya da mesai saatleri sonrası için başka bir telefon kullanmak üzere metotlar öneriliyor.

Aplikasyonlara yapılan harcama rekor kırdı

2021 yılının ikinci çeyreği, aplikasyon geliştiren firmalar için hayli kârlı geçti. Küresel app pazarının yeni bir harcama rekoru kırdığı belirtilen rapora nazaran 34 milyar dolarlık aplikasyon satın alındı. Bu sayı, 2020 yılının ikinci çeyreğinden yaklaşık 7 milyar dolar daha yüksek ve 2021 1. çeyreğinin 2 milyar dolar üzerinde.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ‘Cep’te geçirdiğimiz vakit yüzde 40 arttı için yorumda bulun

    ‘Cep’te geçirdiğimiz vakit yüzde 40 arttı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ‘Cep’te geçirdiğimiz vakit yüzde 40 arttı için ilk yorumu yapabilirsin.