ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Kongre’ye ‘borç limiti’ daveti

Yellen, borç limitine ait ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’ye yönelik bir mektup kaleme aldı.

Borç limitinin 31 Temmuz’a kadar askıda olduğunu hatırlatan ve 1 Ağustos prestijiyle ABD’nin ödenmemiş borcunun yasal limite ulaşacağını bildiren Yellen, Kongre’nin 2 Ağustos’a kadar borç limitinin askıya alınması yahut artırılması için harekete geçmemesi durumunda Hazine Bakanlığı’nın temerrüdü önlemek için birtakım harika tedbirler alabileceğini belirtti.

TEMERRÜT FELAKET OLUR

Mektubunda borç limitinin artırılmasının ya da askıya alınmasının hükümet harcamalarını etkilemeyeceğini ve gelecekteki bütçe tekliflerinin harcamaları etkilemesine müsaade vermeyeceğini söz eden Yellen, yalnızca Hazine’nin evvelce yürürlüğe giren harcamalar için ödeme yapmasına müsaade vereceğini kaydetti.

CNBC’nin transferine nazaran ekonomistler, son derece düşük bir ihtimal olsa da, temerrütün felaket bir olay olacağını ve Amerikan iktisadının çeşitli kesimleri için kıymetli bir tehdit oluşturacağı yorumlarında bulunuyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Kongre’ye ‘borç limiti’ daveti için yorumda bulun

    ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Kongre’ye ‘borç limiti’ daveti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Kongre’ye ‘borç limiti’ daveti için ilk yorumu yapabilirsin.